понедељак, 29. јун 2015.

ADUT PIK = uvod u svadju

Koliko ste se puta posvadjali sa saigračima zbog nekog odigravanja , ili zbog pratnje " bez rezona ?" Koliko puta je to bilo kada je lider igrao pika? Bar 3 od 4 puta je pik , ili 75%.
  Odgovor , nikad se ni sa kim nisam zakačio zbog preferansa je divan odgovor. Za svaku pohvalu. Pošto ste pročitali ovaj deo članka , sačekajte da objavimo neki link za lovačke priče , pa predjite tamo na neki tekst. Preferans bez emocija je kao porno film. Gledaš , ali ne učestvuješ. U stvari , u preferansu još treba da držiš karte, a u onoj drugoj situaciji su ruke slobodne.
  PIK , najjeftinija iigra , toliko beznačajna da se čak i ne igra. Pravilo kaže da se za 4 bule ne igra. Ako želite da se deljenje ipak odigra, kontra je obavezna. Eto ti sad , a trebalo je da bude samo 4 bule , a iskomplikovalo se do 8 bula, a možda i do 16. Čekaj malo , 16 bula , pa to je "igra" sans.
   Zbog toga , kada pratite lidera koji je odabrao pika za adut , treba da znate da su pravila dolaza  mnogo stroža nego za sve druge igre.
   Već zamišljam komentare tipa " kad bi se pik pratio samo po pravilima , nikad ne bi bilo kontre, ja dolazim na osećaj i to upali skoro svaki put.
  Gospodo i dame , tzv. osećajni , onda budite spremni da budete i korektni pa lepo ponudite pad ako ste došli bez 2 rezona. Ako se izjašnjavate prvi , onda još i možete da dodjete na osećaj , pa udarite kontru , ali na drugom mestu NEMOJTE NIKAD DA DODJETE ako nemate dva asa, jednog asa i siguran adutski štih ili dva adutska štiha, Pametovanje tipa , došao sam zbog onoga što je kupio u licitaciji  i slično, zapišite negde sa strane , pa objasnite posle završetka partije šta ste mislili, odnosno " šta je pisac hteo da kaže,"
Vi , samo kažite da preuzimate pad, ali treba da shvatite da ni to nije rešenje. Umesto da se lider spusri 4 bule, često ga spustite 9,2 bule jer na rekontru uzmete 3 štiha. Naravno, vi samo preuzimate pad , a supa ostaje onome ko je dao kontru.
 Ah da, lider je mogao da padne , ali mu je onaj što je dao kontru "otvorio" velike makaze i na taj način mu omogućio šesti stih.
    Na ovo imam jedan foto komentar
  Posle tri ili četiri odigrane ruke onaj što je dao kontru utvrdio je da nemate adutski štih , on u ruci drži recimo asa herc , a on je na potezu. Hajde da vidimo kako on razmišlja ; došao je posle mene , nema adutski štih , as herc je kod mene , znači ima asa tref i asa karon. Ja u trefu nemam visoku kartu, ali imam trećeg popa karon, znači lider nema karona ili ima neku sitnu kartu koji nije mogao da odbaci. Lepo smišljeno, krenete iz sitnog karona, vaš saigrač stavi puba i lider uzme damom, pa povuče asa i eto njemu šestog štiha. Pa kako se to desilo ? Lepo , drugi je prati na makaze u trefu i treće male makaze u hercu, jer je to lider kupio. Nijednog trenutka nije pomislio da lider možda ima igru u rukama ili da kupuje licitaciju zato što traži neku kartu koja bi mu odgovarla da može da odigra sans umesto pika.
  I onda ono čuveno; " što da padnem, pa da mu nisi otvorio makaze pada, ti si kriv , neću da  preuzmem pad ! "
   Jednostavno je , nemoj mnogo da misliš , nego poštuj neka pravila, a ako si tako veliki mislilac, onda padni ako nemaš ono što se smatra korektnim dolazom na pika.
 Kada ste prvi posle lidera , situacija je malo drugačija. Nemate ona 2 sigurna štiha , ali imate jednog asa i dva dupla ili treća kralja , možete da pratite i ako vaš saigrač kaže da prati , onda možete da date i kontru, a i bolje da je date vi nego saigrač , pa da vas pita koje rezone imate da pratite. Bar ćete vi pisati supu , ako ništa drugo.
   NE ZNAČI DA morate da date kontru ako vi pratite , a i vaš saigrač. Pogledajte svoje karte, možda i imate ta dva sigurna štiha , ali treći ne možete da nadjete ni najjačim istočnonemačkim dvogledom. Ni vaš pratilac ne vidi treći štih. Dakle , pratim, pratim, može , može... Nigde ne piše da je kontra obavezna ako obojica prate.
                                             
       Zanimljivosti iz sveta prefa:
 - pre dvadesetak i više  godina pored obale Jadranskog mora igramo preferans momak iz Slovenije na privremenom doživotnom radu u Švedskoj , jedan Purger ( za neupućenu omladinu Zagrepčanin ) i ja.
 Slovenac kupuje dva asa , izbacuje dve karte i kaže " preferans ". Purger i ja ćutimo i posle pola minuta ga pitamo šta igra. On opet " preferans ". " Ma jebal te preferans, pa ne boćamo , znamo šta igramo, koju igru igraš " iznervira se Zagrepčanin.
" Pa rekl sam, preferans ", ponavlja jedan od stanovnika najvećeg evropskog poluostrva.
" Ne zezaj, " dodajem i ja , "verovatno sans."
"Ama preferans, kaj ste pogluvi " viče brat Slovenac. Gledamo se Purger i ja , ko je lud , a ko zbunjen, a za nastavak ludila i zbunjenosti tek ćemo videti šta će kome da zapadne.
  Posle desetak minuta uspeo je da nam objasni da posle sansa postoji i igra preferans, koja vredi 14 + 4 bule , a razlikuje se od sansa po tome što levi polazi dva puta i lider treba da odnese svih deset štihova.
   Zato je preferans lep, uvek možete da naučite nešto novo
                              

недеља, 28. јун 2015.

Vodič - objašnjenja skraćenica i terminologije preferansa

Karte se označavaju slovima :
A - as, kec
K - kralj , pop
Q - dama , kraljica ,
J - pub , žandar
x - sitnije karte , 7, 8, 9 i 10

Pref ( kartaroški ) termini

Velike makaze - A , Q
Male makaze  -   K , J
Bela -  K , Q
Pendrek - A , J

Dupli pop ( kralj sa zadrškom, branjeni pop ili bezec pop ) K i bilo koja karta od 7 do 10
Dupli as   -  A  i  bilo koja karta od 7 do 10

Treći pop  - K i dve sitne karte
Treće male makaze - K , J , x
Treća bela              - K , Q , x
Vezana treće bela   - K , Q , J          

Lider - onaj ko odigrava igru
Bula - broj - cifra iz srednje kolone , jedna bula je 10 supe
Supa - broj nošenih štihova kada pratite lidera,  npr. lider je igrač levo od vas, igra igru tref , uzeli ste 3 štiha, u kolonu levo upisujete 36 ( 3 štiha x 12 )
Kontra - sve vrednosti dvostruko, pratilac treba da nosi 5 štihova sa saigračem
Rekontra - sve vrednosti igre x 4 , npr herc 8, kontra 16 , rekontra 32
Refa - kad sva tri igrača kažu dalje , upisuje se refa. Ona označava da se sledeče odigravanje boduje duplo. Obično se limitira broj refa na 1 refa na 50 bula. Znači u partiji od 200, obično se upisuje, maksimalno  4 refe
Zvanje - kada jedan od igrača ne prati lidera , a drugi misli da  uz pomoć saigrača može da odnese bar 4  štiha. Sve štihove supi onaj ko je zvao, ali i pada ako ne uzmu 4 štiha
Šešir   - kada igrač dodje do nule i krene u minus. 24 ispod šešira je u stvari minus 24 , cilj igre je biti u što većem minusu  
 


           





субота, 27. јун 2015.

SANS - priča o praznom pištolju

Sigurno ste čuli ono da se praznog pištolja plaše dvojica , a punog samo jedan. E , pa za sans je primerenija priča o praznom pištolju. Onaj ko odigrava sans , najčešće vidi najnepovoljniji raspored za sebe. Isto je i sa onim ko treba da prati sans, on vidi da je najduža boja lidera baš ona koju nema.
 Prvo treba razbiti mit o  tome koliki padate ako pratite ili pozovete saigrača na sans. Vrednost igre je 14 , pretpostavimo da ste posle zvanja uzeli tri štiha , znači supili ste 42 . Idemo na prostu matematiku ,

                                         140 - 42 = 98

                                           
                                          
 Ako uzmete tri štiha na sans kad pozovete saigrača padate 9,8 bula i to je ono što treba da imate u vidu. Mnogi se nekako uplaše kad čuju da lider ima sans i ako nemaju u nekoj boji A , K  i ne pomišljaju  da prate. Da malo proverimo logiku , ako imate solidne karte , licitiraćete dva  i ako ne kupite ništa u licitaciji što vam treba , odigraćete pika pod kontrom , znate da padate , ali baš vas briga , jeftino je. Medjutim...
  Pik vrednost igre 4 , pod kontrom 8 i pet štihova koje vam uzmu je još 4. Dakle,  kontra na pika koji igrate vas košta 12 bula ( 120 ). Kako beše , jeftino je , baš me briga. E , tu smo. Zvanje na sans je jeftinije,  a ako uspete da uzmete pet štihova lideru , onda mu pravite solidnu štetu.
   Obratite pažnju na karte u licitaciji . ako je lider kupio nešto gde vi imate dve zadrške , već imate više od pola zvanja . Česte su situacije da imate tri asa u rukama i da kažete dva , a da u licitaciji ne bude ništa što vam treba , a često se desi da sa kartama iz licitacije u rukama imate sve četiri boje po tri karte, ili čuveno     4 x 3. Neko sa tim kartama igra pika i nada se da jedan neće pratiti i da će proći bez kontre , a neko igra sans , sa 4 do 5 sigurnih štihova i nada se da će mu proraditi drugi ili treći kralj  , što mu je ujedno i šesti štih i prolaz.
   POLAZ NA SANS  - Pretpostavljam da svi znaju osnovna pravila , nepisana , ali ustaljena. Na sans polazi levi ,znači polazi se kroz lidera . Ako ste pozvani , a nije bilo licitacije saigrača, treba da podjete iz trefa i vodite računa ako imate krupnu kartu , da ne odnesete vi drugi štih , dakle podjite najkrupnijom . Ukoliko je onaj ko vas zove licitirao , polazite iz one boje koju je licitirao , ako je licitirao do betla, ponašate se kao da nije bilo licitacije, odnosno, polazite iz trefa.
     Ukoliko saigrač da kontru , a nije bilo licitacije , polazite iz pika , e ako nemate pika - dešava se da lider ima tri pika , a onaj ko je dao kontru ima pet, tako da vi nemate nijednog - onda idete na bingo. Neko kaže da treba da podjete iz boje koja vam je najslabija , neko iz boje gde imate štih , neko kaže da obratite pažnju na ono što je lider kupio u licitaciji , pa da krenete iz neke kupljene boje. Šta god da uradite , to radite naslepo. Saigrač je udario kontru , verovatno, zbog pet nošenja u piku. Ako lider ima tri pika i vrati rekontru, onda sigurno ima šest brzih štihova , tako da tu i ne možete mnogo da uradite , a retko ko igra sans bez pika , a da nema šest   " brzih " štihova u drugim bojama .
 Licitirali ste , ali ne pratite sans i saigrač vas pozove . Ne polazite iz boje koju ste licitirali nego iz trefa, a na kontru iz pika. Vaša licitacija je samo informacija saigraču , ali ne i boja gde je on planirao štihove.
   Dešava se i da dva igrača prate sans , ono što prvi koji je došao može da zaključi je da saigrač ima bar jednog asa. Ako je došao kao drugi , a nema nijednog asa , pitajte ga gde je pošao , to je blaža varijanta nego da ga pitate da li je normalan.  Kad pratite sans kao drugi , imate recimo kralja u tri farbe , a nemate asa , jednu boju od tih lider verovatno nema. Ne znate ni da li lider u nekoj boji ima "velike makaze"( A, Q ),
a postoji i velika šansa da je vaš saigrač dočao na sans zato što ima makaze u nekoj boji. Postoji i ono pravilo, kada dvojica prate , ne treba da krenete iz vašeg rezona , nego krećete iz najslabije , tržeći boju saigrača. Jednom od pet puta to i " nabodete " , obično nadjete boju koju ima lider  , pa jedan od pratilaca padne. Jednostavno , dolaz na sans na drugom mestu bez asa u rukama je " zločin za doživotnu."
    ODIGRAVANJE - JAVLJANJE SAIGRAČU
 Sigurno ćete prilikom odigravanja doći u situaciju da treba da odbacite neku boju , da nešto "škartate,"
već je igra u toku , lider vuče svoju farbu treći ili četvrti put , a vi u rukama dva dupla kralja, ako javite saigraču , onda to postaje solo kralj i ako lider ima A , Q , častili ste ga jedan štih , a možda i oborili sebe ili saigrača . Ako se saigrač javio nekom bojom pre vas, onda je lako , odbacićete tu boju , ali vodite računa , ukoliko je saigrač bacio 10 ili J , javlja vam da nema zadršku u toj boji, a da ima problem sličan vašem , ne sme da javi boju jer rastura štih. U tom slučaju vi bacite krupniju kartu u boji u kojoj nemamte zadršku. Vidite li da je saigrač bacio 7 ili 8 u nekoj boji , a vi u toj boji imate kralja , jedna od boljih varijanti je da mu bacite kralja , da mu bude jasnije šta se dešava.
   Imate u nekoj boji pete makaze , a vidite da u licitaciji lider kupuje kralja baš u toj boji. Ršili ste da pratite jer očekujete da je ostavio kralja i sitnu, kad ... Uzimate jedan štih jer je lider odbacio jednu kartu i ostavio solo kralja, a neki igrači odbacuju kralja , a ostave sitnu , da bi vas zbunili. Preporuka, ako imate pete makaze u nekoj boji , a nemate ništa sa strane, onda nemojte ni da pratite, ako pratite , razmislite o tome da krenete iz asa , nikad se ne zna, ali tako možda i obarate sebe. Preporuka, ne pratite sans ako imate zadršku samo u jednoj boji , pa makar to bili i A, Q. Naravno , ako imate nekog duplog kralja ili treće damu , pokušajte i da krenete asom , nikad se ne zna , šanse su 50 : 50 posto , dža ili bu.

                               




   
   

POZIV ljubiteljima preferansa

Pozivamo sve ljubitelje preferansa da nam pomognu svojim komentarima , zapažanjima....
Takodje, blog možete koristiti i za najave turnira i poziv igračima da dodju na turnir. Sve vaše objave  u vezani sa preferansom biće objavljene  posle provere analize. Pišite o interesantim deljenjima, pitajte ako imate neke nedoumice , pitajte i za neko odigravanje za koje mislite da ste oštećeni,  odigravanjem saigrača ili sudjenjem. Medju našim saradnicima ima sudija koji će vam odgovoriti. Pišite o preferansu , a kad se negde sretnemo , dobićete i honorar , kafu , ali ako je moguće da ne tražite i mineralnu vodu - česmovača je ok. Hvala Vam na podršci i hvala Vam što nas pratite. Naše članke je za nepuna četiri dana pročitalo preko hiljadu ljudi , što je i nas prijatno iznenadilo. Dovedimo preferans na nivo koji zaslužuje , a to možemo samo uz vašu podršku.
                                                     HVALA
                       Admin tim Profipreferans

четвртак, 25. јун 2015.

BETL , igra koja pokazuje da znate da igrate preferans

Možda će vam se učiniti da naslov baš i nije neki i da to nikako nije tačno , ali...
Betl , igra kada lider ne sme da uzme nijadan štih , a pratioci žele da mu "uvale" bar jedno nošenje.
Ako lider nema pad , to je "uver " betl i tu nema nekih velikih nedoumica. Problemi nastaju kada treba pronaći " rupu " na betlu , a to nije rupa na saksiji.
  Prvo treba obratiti pažnju na kupljenu licitaciju. Ako je u pitanju igra betl , jedno od najtačnijih nepisanih pravila je ako su prijavljene dve igre i betl, skoro je sigurno da postoji pad. I to neka " provalija " tipa druga dama ili drugi kralj , a neretko solo desetka, ili pub.
  Prvo treba da dobro pogledate svoje karte . Obratite pažnju na to da li u nekoj boji imate 8 i 9 jer je često pad kada lider u ruci ima 7 i 10. Naravno , pre toga treba da obezbedite da saigrač " iskašira " tu boju.
   Idemo redom;
 Ako imate solo kartu , podjite iz nje , pa ćete nešto zaključiti i na osnovu saigračevog odigravanja. Ukoliko saigrač ne vraća tu boju , jasno je da tu ne postoji pad ili da saigrač ne vidi u svojim kartama mogućnost da sruši lidera. Postoji mogućnost i da je saigraču to solo karta , tako da lider , verovatno , ima u toj boji šest karata .
 Vodite računa , ako vam saigrač baci sedmicu na vaš polaz , to najčešće ne znači da mu je to solo karta nego da vam "zabranjuje" tu boju. Ovo je važno ako nemate solo kartu pa ste pošli iz boje gde imate dve karte. Videli ste sedmicu kod saigrača , menjajte boju.
  Treća dama je često pad , a da se lider provuče. Pogledajte svoje karte i ako imate A , K , x u nekoj boji , a saigrač je počao kroz lidera iz te boje , nemojte odmah pošto uzmete asom, da vratite kralja. Promenite boju i nekom sitnom kartom krenite kroz saigrača , dajte mu šansu da krene još jednom kroz lidera , a onda pokušajte da ga oborite sitnom , ako je zadržao treću damu.
 KAKO JAVITI SAIGRAČU ŠTA IMATE OD KARATA ?
  Nemate jednu boju treba da "kaširate" neku. NIKAD ne kaširajte boju u kojoj imate sedmicu ili osmicu.
Ako imate sedmicu , saigrač će verovatno povući boju koju ste mu javili. Ako imate osmicu , to što ne odbacujete tu boju staviće saigraču do znanja da imate sitnu kartu u toj boji , tako da ako on ima sedmicu , može da je povuče i da se izbegne da vam lider prodje sa nekom solo devetkom ili desetkom.
 Imate četiri karte u nekoj boji , pokušajte , četvrti kec je čest pad , naročito ako je lider pošao na neku boju , pa je u licitaciji kupio "dve koske ."
 Ako nemate jednu boju , a nemate neke karte da jurite pad lidera , stavite to do znanja saigraču tako što ćete baciti manju kartu od njegove. Ako promeni boju , uradite to opet.
  Odbacujete ( kaširate ) neku boju. Imate dve karte , onda bacate veću pa manju. Imate tri i više karata u nekoj boji , onda se javite saigraču tako što prvo odbacujete manju pa veću kartu.
   U nekoj boji imate trećeg puba ( žandara ) npr. 8, 10, J ili 9, 10, J . Probajte, možda lider ima petog asa.
    KONTRA NA BETL;  Većina igrača će vam reći da je to prilično nerazumna odluka. Kontra na betl se daje pred kraj partije , ako imate šanse da nekog preteknete u partiji , takozvano " vadjenje." Kada date kontru na betl , naročito ako je lider kupio licitaciju i možda je vama sve jasno , ali saigraču ništa nije jasno , ili skoro ništa. Imali ste " bele bubrege " da udarite kontru na betl , onda ne budite jajara da tražite od saigrača da preuzme pad , ma šta on odigrao ( sem ako je lider na vaču osmicu bacio desetku ,  a saigrač ima devetku , ali nije video ko je šta bacio , pa uzme taj štih ) . Kada date kontru na betl očekujete neki pad tipa 7, K ali vi to očekujete, saigrač ne može da zna zbog koje karte iz licitacije ste dali kontru , odnosno u kojoj boji vidite pad. Kad saigrač da kontru  na betl , sve što treba da uradite je da krenete iz solo karte, ako je nemate onda iz najkraće boje , sve ostalo je posle na kontrašu.

FOTO PRILOG - JEDINI RAZLOZI  ZA PREKID PARTIJE PREFERANSA





среда, 24. јун 2015.

Malo više od malo, o istoriji preferansa



Preferans , igra koju igra oko 2 000 000 ljudi sa prostora bivše SFRJ. Ovo je podatak pred raspad SFRJ. U medjuvremenu , pojavom interneta , internet sajtova za igru , verovatno se taj broj i povećao.
   Za prvo pominjanje preferansa u medijima pobrinuo se legendarni Vlastimir Djuza Stoiljković , u , slobodno se može reći , kultnoj TV seriji " Pozorište u kući ". U nekoliko epizoda Djuza ima praznu " gajbu" i društvo sa posla mu dolazi na preferans.
   Činjenice kažu da je preferans u Srbiju doneo Kosta Cukić.


Konstantin - Kosta Lazarević Cukić, u svoje vreme poznat kao dr. Kosta Cukić, a danas i po pomalo šaljivom pravilu iz preferansa, tzv. "Cukićevo pravilo". rođen je u Karanovcu, današnjem Kraljevu, 13. aprila 1826. godine. Njegov otac, Petar Lazarević, bio je član Sovjeta, a majka Ana, ćerka poznatog vojvode iz Prvog ustanka Petra Molera. Osnovnu školu je završio u Kruševcu, a nižu gimnaziju u Kragujevcu. U Beč je otišao školske 1838/39. godine sa prvom grupom srpskih đaka u kojoj su bili Kosta Magazinović, Dimitrije Matić, Konstantin Nikolajević, Filip Hristić, Đorđe Cenić i Dimitrije Crnobarc da studira ekonomiju. U Hajdelbergu kod profesora Karla Raua završio je "filozofične i politično-pravoslavne nauke" i stekao titulu doktora filozofije. Po povratku u Srbiju Cukić u svojoj 22 godini, u proleće 1848. godine, postaje profesor Političke ekonomije, Finansija, Nauke o trgovini i Ekonomske politike na Liceju i odmah zatim i sekretar Društva srpske slovesnosti kada je ovo udruženje mladih školovanih ljudi bilo stecište prvih vatrenih liberala..
Kao profesor Liceja Cukić je bio izuzetno cenjen i kao predavač ali i kao pisac trotomnog udžbenika "Državna ekonomija" sastavljenog od knjige "Narodna ekonomija" iz 1851, knjige "Finansij" iz 1953 i knjige "Ekonomna policija" objavljene 1862. Na Liceju je otvoreno ispoljavao svoj liberalizam i kako kaže tadašnji licejac i jedan od vo-đa svetoandrejskih liberala Jevrem Grujić, njegova predavanja kao i predavanja drugog velikog liberala Dimitrija Matića, "pobudiše u na-ma... misli... o političkoj slobodi i liberalnim zakonima". Zbog ovako otvorenog Cukićevog propagiranja ideja liberalizma u beogradskoj konzervativnoj čaršiji, inače sklonoj glasinama, vrlo brzo su počela ogovaranja da "novi profesori kvare đake" pa, kako je to lepo opisa Milan Đ. Milićević, "vlada nađe da je mladi doktor veoma bujan pa, bojeći se da ne pali, mesto da osvetljava", premesti Cukića u administraciju. A u državnoj administraciji, gde se vrlo brzo snašao, jer je bio neobično sposoban i vredan, Cukić je brzo napredovao pa je u vladi Ilije Garašanina postao ministar finansija i po mišljenju njegovog savremenik Dimitrije Marinković najjači "čovek u kabinetu" jedne od najuspešnijih vlada u srbiji.
Kao ministar u vladama Ilije Garašanina (1861-1867), Jovana Ristića (1867) i vladi Nikole Hristića (1867-1868) Cukić je, kako piše Boško Mijatović, pokrenuo modernizacijske procese, izveo je reformu neposrednih poreza, znatno poveća državni budžet, formirao 1862. godine upravu fondova, prvu kreditnu instituciju u zemlji, postavio temelje novčanog sistema Srbije i iskovao prvi srpski bakarni (sitan) novac. Cukić je formirao odeljenje statistike u ministarstvu privrede, a kao vršilac dužnosti ministra prosvete, pretvorio je Licej u Veliku školu sa tri fakulteta, reformisao je osnovne škole, gimnazije i bogosloviju i stvorio realku i višu žensku školu. U školskim programima dao je više mesta prirodnim i tehničkim naukama i uveo u srednje škole muzičko i likovno obrazovanje. Cukić je bio i jedan od osnivača Srpskog učenog društva.
Nekoliko meseci posle ubistvu kneza Mihaila, kada su liberali diskre-tno uklonjeni iz državne administracije zbog sumnje da su upravo oni svojom kritikom društva bili "politički inspiratori atentata" Cukić je po-stavljen najpre za poslanika u Bukureštu, a zatim i za poslanika u Beču, gde je i umro od tuberkuloze 1879. godine.
   Pretpostavlja se da je preferans video i naučio na Univerzitetu u Hajdelbergu , od studenata koji su tu došli posle studiranja na Sorboni. Na neki način se može reći da je preferans nastao u Francuskoj, možda i kao neka vrsta "kontre" bridžu i vistu , pošto se zna koliko se vole Britanci i Francuzi.
  I tako , preferans dodje u Srbiju i tu ostade skoro 170 godina.
 Postoji i urbana legenda o " Cukićevim pravilima " . Jedno od njih je i čuveno, " nikad adut, nikad platka " i ono , najčešće citirano " ko ne zna , taj vrati ".
   Ne postoje nikakvi dokazi da su to njegove izjave. Ono što bi se moglo nazvati jedinim konkretnim           " Cukićevim pravilom " je da se igra korektno. Nikako nije voleo blefere i one koji bi licitirali jednu boju, a u stvari su krenuli na drugu . Početkom XX veka , kada se u Beogradu kaže " igraj po Cukiću " to je značilo da igraš korektno.
  Prema Vikipediji , preferans je igra nastala od vista , ali to treba uzeti sa rezervom. Preferans, bar ova naša " balkanska varijanta " je mnogo sličniji bridžu , a takodje se zna da je u početku preferans bila igra za četvoricu, tojica igraju , a jedan se " hladi ". Slične varijante postoje i danas, s tim što onaj koji deli , ne igra.
  " Ruski preferans " tako se bar zove na našim prostorima, igraju 2 igrača. Na papiru imate sve ispisane igre i u šest deljenja treba da odigrate sve igre od pika do sansa. Odmah dobijate 12 karata i dve izbacujete. pobednik je onaj koji posle odigranih šest deljenja, ima veći zbir supe na igrama.
  POSTOJI I PRIČA DA SU PREFERANS OSMISLILI OSUDJENICI NA SMRT I KADA SU IH PITALI KOJA IM JE POSLEDNJA ŽELJA, ODGOVOR JE BIO DA ZAVRŠE PARTIJU PREFERANSA. Ko zna osnovna pravila , zna da , teorijski , partija preferansa može da se ne završi nikad.
   Preferans je danas nešto drugačiji nego ranije. Pravila su ostala ista, ali su se neka nepisana pravila promenila. I dan danas ćete naići na čudjenje kada kroz saigrača krenete sitnom kartom . Dugo je pravilo bilo kroz saigrača u toj ruci najkrupnijom, a ako nemate A , K , x , onda bar iz bele i to iz popa ( kralja ).
 Autor ovih redova je pre 30 godina tvrdio da je to besmisleno i da je mnogo logičniji polaz sitnom kartom jer se često dešavalo da saigrač ima solo kralja ili damu i na taj način je lider bio počašćen štihom više,  još u prvoj ruci.
   Internet je doprineo većoj rasprostranjenosti preferansa , ali je doneo i gomilu nerazumnih igrača. Velika je prednost što se ne traži " treći " koji je uvek nedostajao , ali nekad je bolje da tog trećeg nema nego da krene iz oba asa koja ima, uzme svoja dva štiha " na pratnji " , a posle toga potop, nije bitno.
  Ideja je da ovaj blog bude nešto poput prvih novina koje će se baviti samo preferansom , za početak elektronske, ali ko zna. S obzirom na broj igrača i interesovanje , možda jednog dana postanemo i štampani nedeljnik.
   U sledećim blogovima pisaćemo o najčešćim nedoumicama u partijama , objasniti neke trikove koje koriste " stare kuke " , intervjuisate neke igrače koji su svojim radom i zalaganjem uspeli da preferans dovedu do lige, rejtinga, organizovanog saveza,  itd. Kada vam kažu, " batali te karte " podsetite ih da je to igra u kojoj se karte mogu podeliti u 2.753.294.408.504.640 kombinacije , koju je igrao Lav Nikolajevič Tolstoj , koju je u Srbiju doneo ministar finansija u najjačoj srpskoj vladi svih vremena, koju igraju  preko neta Srbi, Hrvati , Bošnjaci , Slovenci, Makedonci ... i nećete verovati ne psuju i ne pljuju jedni po drugima.
- Lekaru zvoni telefon i on kaže supruzi : " Draga hitno moram da idem."
  " Dragi, jel to neki hitan slučaj , " pita supruga. On odgovara: " Da draga, već dva doktora su tamo i čekaju samo na mene da bi počeli."

                                                          

Preuzeto sa sajta VUKAJLIJA

I JEDNO PITANJE ZA KRAJ
                                             
  NASTAVIĆE SE
                                                               autor ZMŠ 2015