четвртак, 30. јул 2015.

IZ ŠTAMPE I MEDIJA - O PREFERANSU deo 1.


Preferans olimpijski sport



Pravilnikom o dopuni Pravilnika o sportskim granama u Republici Srbiji(Službeni glasnik RS broj 23/2012) u listu olompijskih sportova uvrštenu su i preferans i Ashihara Kaikan (japanska borilačka veština). Ovaj pravilnik stupa na snagu 5. aprila 2012. godine.

PREGLED ŠTAMPE - TEKSTOVI O PREFERANSU
Srbi vole preferans i remi
U metaforičkom smislu, bridž je sinonim za život koji bismo želeli da živimouzbudljiv, pun preokreta, analitičan, dok je poker najsličniji realnom životu, budući da je težak, oprezan i štedljiv, kaže Siniša Dragić, pasionirani igrač bridža i preferansa

Preferans je najpopularnija kartaška igra u Srbiji, a nezvanične statistike govore da u ovoj intrigantnoj igri uživa svaki drugi muškarac i svaka treća žena u našoj zemlji koji su stariji od 40 godina. Tako barem tvrdi Siniša Dragić, pasionirani igrač bridža i preferansa i dobar poznavalac prilika na domaćoj „kartaroškoj“ sceni, koji sa žaljenjem konstatuje da će veliki broj naših mladih sugrađana na pitanje „Koju igru igraš?“ odgovoriti – kompjutersku igricu.
A kada skicira portret srpskog Bože zvanog Pub naš sagovornik ističe da tipičan ovdašnji ljubitelj karata najčešće igra preferans i remi, a najmanju popularnost u našoj zemlji ima poker.
– Preferans je igra koja je počela da se igra među ruskim plemstvom početkom 19. veka i koja je bila omiljena razbibriga velikana ruske književnosti Lava Tolstoja, a u Evropu ga je doneo Napoleon pre više od 200 godina. Preferans je mentalno i intelektualno jaka igra, koja angažuje moždane vijuge za nijansu više od bridža i za nijansu manje od šaha. U organizacionom smislu on je najsličniji bridžu, s tim što u bridžu par igra protiv para, a u preferansu jedan igra protiv dvojice igrača, partnerstva nisu fiksna, a partnerska komponenta je limitirana. U ruskoj „verziji“ preferansa, primera radi, jedan igra protiv dvojice, a četvrti deli karte – objašnjava Siniša Dragić i dodaje da se jednom godišnje održava otvoreno prvenstvo Beograda
Katarina Đorđević  POLITIKA ONLINE – ŽIVOT I STIL
objavljeno: 09/08/2010   

 SA INTERNET FORUMA

NEKAD DAVNO – Za najvećeg sina naših naroda I narodnosti se pričalo da voli šah , ali da karte nikako nije voleo , ali…

Tito kibicuje partiju Vrhovec , Dolanc I Blažević



Titula "pala" iz kontre  
Borjan POPOVIĆ | 21. oktobar 2008. 19:00 | Večernje novosti
U Bečeju prošlog vikenda održano prvo Otvoreno prvenstvo sveta u preferansu. Beograđanin Milo Radović osvojio prvo mesto - 2.500 evra i zlatnu narukvicu
·         Liga džentlmena
IGRALO se poslednje, šesto kolo. Uzbuđenje naraslo, sudije sve češće udaljavaju kibicere od stolova. Ulog je bio zaista veliki - titula prvog svetskog prvaka u preferansu.
Aleksandar Račić, Podgoričanin, uoči poslednjeg kola prvoplasirani, za prvim stolom dočekao je dvojicu prekaljenih preferandžija. Beograđanina Milu Radovića i Nišliju Gorana Dikića. Ovaj treći ima povez oko glave, pao je, kažu, sa drugog sprata i - samo malo se ugruvao. To ga nije sprečilo da doputuje u Bečej i ozdravi za kartaškim stolom.
Račić odigra sans, bez pratnje. To mu je malo smirilo uzdrhtale ruke. Radović “okamenjena” lica, uzima špil da meša, Dikić vrti glavom. Konobarica se probija kroz kibicere da posluži kafu. Ova runda ide na račun mladog Podgoričanina...
Svetsko prvenstvo u preferansu u Bečeju okupilo je više od 160 takmičara iz čitavog regiona. Osim 2.500 evra, pobedniku je namenjena i zlatna unikatna narukvica, vredna gotovo pola prve nagrade.
Po propozicijama turnira partija traje tri sata. Preferandžije će znati o čemu je reč - kreće se od trista poena, a kad sudija odsvira kraj, ukoliko partija nije gotova, podvlači se crta, pa ko je bolji.
Igrala su se dva kola na dan.
- Ne mogu da prežalim jučerašnju grešku. Prodadoh partiju iz čista mira. Sada bih se borio za sam vrh - jada se Radovan Graora iz Vukovara.
Partije su igrane na 55 “terena”. Nekima je, možda falila čoja, čisto zbog atmosfere. Poeni i “supa” upisivani su srebrnim “rolerima” na posebno odštampanim bordo papirima.
Da svaki takmičar, u svakom trenutku ima sve što mu je potrebno, tokom čitavog takmičenja brinule su tri hostese. Mada se, onako obučene sve u belom, mlade, “napucane”, nisu baš uklapale u ambijent i ne znaju baš mnogo o preferansu, odlično su odradile posao, slažu se takmičari. Mnogima su, kažu, donele sreću.
- Simpatični su mi, imaju dosta rituala - priča nam Maja, jedna od hostesa. - Neki neće da sede za neparnim stolovima, neki žele da im prilazimo samo sa leve strane, drugi hoće da popiju sa nama piće. Kažu, radi malera...
U pauzi dva kola, poslužen je “rindflajš“. Takmičari kažu da su u ova tri dana, za 5.000 dinara, koliko je iznosila kotizacija, imali odličnu hranu. Pravu domaću.
Na prvom stolu situacija se sve više “kuvala”.
Sudija je označio poslednjih petnaest minuta partije. Sva tri takmičara su “tu negde”. Drugi sudija opet je odmaknuo kibicere.
Preferans, nezvanično, važi za najintelektualniju kartarošku igru, ali zvanično najdžentlmenskiju. Bilo je tokom turnira sitnijih “ogrešenja o ovo pravilo”, ali je sve bilo brzo rešeno.
Za preferans kažu i da je kao život: moraš dva-tri puta dobro da odigraš, ostalo je rutina.
E, tu lekciju ovaj put najbolje je shvatio najiskusniji - Milo Radović. Jedna pogrešna kontra njegovih protivnika i eto Mile na pobedničkom postolju. Sa sve zlatnom narukvicom. Podgoričanin je poneo titulu svetskog prvaka u džentlmenstvu, a Nišlija Dikić morao je da se zodovolji tek četvrtim mestom. Tako su odredili sabrani bodovi.

SISTEM PO CUKIĆU
PREFERANS je kartaroška igra utroje, francuskog porekla. Nešto slično, bar kako kažu knjige, igralo se još u starom Egiptu. Počeci igranja preferansa u Srbiji vezuju se za Kostu Cukića. Ovaj hajdelberški student i doktorant, za vreme knjaza Mihaila, bio je ministar prosvete i finansija, a čuven je i po tome što je uveo dinar kao zvanično sredstvo plaćanja u Srbiji. Priča kaže da je Cukić, osim trotomne “Ekonomije”, napisao i priručnik za preferans. I posle 120 godina od njegove smrti, još se pominje, ali u žargonu današnjih igrača. “Igrati po Cukiću” znači odigrati logično.





RADIO SLOBODNA EVROPA   Dejan Radulović
29.05.2007
"Preferans čoveka oplemenjuje i to je igra koja kod čoveka budi pozitivna osećanja, pozitivnu energiju. Nije igra samo suve logike nego i improvizacije i kreacije i dinamike i igra džentlmenstva. Tu igri treba tako shvatati."

A preferans je kao život. Kako prolazi život tako prolazi i partija preferansa. Kao što je u životu teško naći dobrog partnera da to bude pesma, tako je teško naći dva dobra partnera za idealnu partiju preferansa. I kao što su retki parovi koji život prožive srećno tako je redak pravi trio za dobru partiju. To je velika doza poštenja, čojstva, hrabrosti, po rečima igrača preferansa - igra koja otkriva pravo lice čoveka:

Igrač 1: "Inače je ovo jedna džentlmenska igra. Čovek stvarno ne može blefirati, moraš čestito igrati, lepo se ponašati, način ponašanja. Kroz ovo se može reći da je filozofija."

Igrač 2: "Kad god odigram partiju sa ova dva partnera, posle 3 sata igre mi se jako dobro upoznamo.
Vidimo da li je neko lopov, gramziv, da li je neko tvrdica, da li je neko hazarder. Sve se vidi u jednoj partiji od 3 sata. Jeste to pokazatelj, na neki način, kakav je ko čovek."











четвртак, 16. јул 2015.

PREFERANS - VIŠE OD IGRE

Naučili ste da igrate preferans, lepo, ali... Naučili ste pravila , ali to nikako ne znači da ste naučili i da igrate , odigravate, pratite , zovete, date kontru. Preferans je igra za koju važi citat iz filma " Sećaš li se Doli Bel"
   " Svakoga dana , u svakom pogledu , sve više napredujem."
 Prvo što treba shvatiti je da preferans nije lora, igra uzeti što više. Odabereš adute , raspališ , kec , kralj i teraj. Preferans je igra gde uvek dvojica igraju protiv jednog , ali nije dobro ako su stalno ista dvojica protiv onog trećeg. To se već zove " makazanje" i ako niste vični ovoj igri, izbegavajte sve profi varijante igre.
  
             
     U preferansu nema blefiranja, jednostavno , brzo vas provale. Prodje , neki put , " kradja" , to je ono kad imate 5 štihova u ruci , a prijavite igru i nadate se da vas neće oba igrača pratiti.
   Ima situacija i kada je bolje da vi padnete nego da neko odigra trefa , prijavite igru pik, možda i prodjete, ali ako imate A , K u piku , teško da će vam baš neko dati kontru na igru.
  Ne zaboravite da i kad pratite lidera , dobijate poene za uzete štihove , tzv "supa" , mad sam voleo i hrvatski naziv " juha ili juhica. "
   Ako padnete kad pratite , to i nije tako strašno. Recimo, uzeli ste tri štiha, a "zvali " ste . Ako je adut bio tref , pali ste 70 ( 100 vrednost igre, tri štiha po 10 je 30 , 100 - 30 = 70 ) . Ako uzmete 4 štiha, vi ste dobri 40 , a lider - onaj koji je odigravao , 60. 
  Zvanje saigrača - obično se zove ako imate bar 2 štiha u adutu, ali to je samo na početku , dok ne udjete u štos. Brzo ćete shvatiti da može da se zove i kada nemate adutski štih, naročito ako je lider kupio u licitaciji nešto gde vi imate dobre karte, tzv. zadrške. Vodite računa, ako je neko rekao 2 na trećem mestu, možda već ima 6 ili 7 štihova u rukama, ne zalećite se . Zvanje još i nekako, ali za kontru morate imati izuzetne rezone.
   U rukama imate raspored 4 2 2 2 , dakle 4 karte u jednoj boji i po 2 karte u preostale tri boje. Nije poželjno da date kontru jer lider , verovatno, ima dve boje sa 4 karte i velika je šansa da mu je u tim bojama raspored 2 - 2. Šta to znači. Recimo , lider ima u karonu i trefu A , 10, 9 , 8 i ima još neke dve sitne karte u hercu . Ako je raspored 2 -2 u obe boje , sigurno prolazi , čak i ako ne igra prvi, 
  NPR  Pošli ste iz A herc, lider seče trefom, vuče A karon, vi i saigrač odgovarate na boju, vuče karona opet , vi uzimate štih, vučete trefa opet, lider seče. Dakle , njemu su u rukama ostala dva aduta, A , 10, i dva karona i dva sitna pika. Vuče Asa adut , i i saigrač odgovrate , povuče karona  , vi i saigrač sečete. Ostao je samo njegov adut i on još ima karona, Da prebrojimo,  Prvo je sekao, pa uzeo A karon, sekao 2 put, to su tri štiha, as adut , četvrti štih, i u rukama ima još aduta i karona koje niko nema sem njega . 4 plus 2  je 6 , a toliko mu i treba.
  Pratnja na drugom mestu - ono što je siguran dolaz kada se prvi izjašnjavate da pratite , ne znači da je dovoljno i za dolaz na drugom mestu,
  1) Ako lider igra boju koju vi nemate, poželjno je da imate bar 2 asa da biste pratili, na drugom mestu je obavezno, a na prvom , možete da ispratite i sa jednim asom i  trećom belom, ali samo ako lider nije kupio aduta u licitaciji. Naravno, mišljenja se razlikuju po ovom pitanju, ali suština je da ne navučete saigrača na kontru , ili rekontru.
 2) Ako imate velike makaze u nekoj boji i nijedan siguran štih više , bolje je da ne pratite sans. Često lider ostavi samo jednu, a nekad i nijednu kartu u boji u kojoj nema asa. Pa što da ne povučem asa onda, pitate se. E , a šta ćete, ako je ostavio drugog kralja, onda ste pali. Tamni vilajet - ko povuče , kajaće se , ko ne povuče asa , kajaće se još više.
3)  Jedna od najstarijih priča prilikom licitacije je " Pas, pas, dole as " u smislu, posle dva dalje , verovatno je as u licitaciji. Često jeste, a često ćete i da " popijete " kontru.
4) Kroz saigrača najkrupnijom kartom - jedna od najčešćih zabluda koja se očuvala i do danas. Ako polazite kroz saigrača mora krupna karta. Glupo - šta ako saigrač ima solo A ili K , vi iz Q , saigrač K, i lider na A , J u rukama, uze 2 štiha.
5) Neki obožavaju da kroz lidera krenu solo kartom, kako bi ućarili neki štih sitnim adutom. A šta ako lider ima A , pa posle toga isečete saigračevog kralja ?
6) Kroz lidera sitnom kartom - ima logike , ali neki put treba i adutom, naročito ako vas je saigrač zvao, a vi imate solo sitnog aduta.
7) Imate 4 aduta u rukama, to je kontra ! Najčešće je to " navlačenje" da date kontru , mnogo je bolje ako imate 4 aduta i igrate posle lidera, ako igrate pre lidera , a saigrač nije pratio, bolje je da kontru preskočite.
8) Imam 4 aduta , moram da zovem! Skoro pa tačno, ali , ima situacija kada ćete pre sami oboriti lidera nego zajedno. Kada pozovete, lider je spreman na najgori mogući raspored . ako pratite samo , može da se zaigra adutima i da ne stigne da razradi drugu boju.
9) Prvi ste i imate u rukama A, K x , krenite iz kralja, tako će saigraču biti jasnije gde je as, a naročito ako ima treću Q , na taj način mu javljate i da može da kašira tu boju, naročito ako vam se učini da je nešto sumnjivo, pa ne vučete i drugi put tu boju.
                           
10)  Lider igra sans, vi imate A,K,Q,x,x pik , a niste levi. "KONTRA" i već vam se brk smeška, eto lake supe 140 , divota. "RE" kaže vam lider. Ako igrate partiju uživo i ne pomišljajte na subkontru, na sajtovima ona i ne postoji pa se nećete ugruvati. Zašto? Jednostavno, lider je video tri pika, levi nema pika da krene i može da se desi da uzmete samo jedan štih.
 



среда, 15. јул 2015.

VEČITE NEDOUMICE 2

     Pre neki dan je bilo tačno 35 god. kako sam naučio da igram preferans, naravno , to ne znači da sam sve naučio, ali je tokom tih 35 godina bilo svega i svačega.
  Da krenemo od situacije od pre neki dan , partija preko neta. Delim, prvi kaže 2, drugi 3, ja 4, prvi moje 4, drugi kaže 5 i sad dolazi do situacije da ja hoću da kažem moje 5, ali program mi nudi samo opcije dalje ili 6. Napišem ja u poruci da sam hteo da kažem moje 5 , ali da program ne da i saigrači kažu OK. Nastrojica za stolom, svi mislimo da može u tom slučaju da se kaže moje 5. Proverim, čovek čije mišljenje izuzetno cenim , kaže ne može moje 5, ko je prvi rekao moje može samo da kaže moje dok se licitira. proverim ja , pričao sa desetak ljudi, svi kažu možeč da kažeš moje 5. I dalje to ne znači da smo u pravu, ali bi bilo dobro da se povede rasprava.
   Zašto mislim da može moje 5? Posle licitacije drugog koji kaže 5 , ako kažem dalje , imam lažnu licitaciju, jer sam pošao na 5. Možda je i neko od njih pošao na trefa, a naročito je loča informacija ako jedan od njih igra betl. Saigrač će misliti da sam dug u hercu, a ja imam solo. Prilikom licitacije ništa ne sme da ostane nejasno, time što ne mogu da kažem moje 5 , moja licitacija je krajnje zbunjujuća i nejasna. Ali... sačekajmo šta vi imate da kažete na tu temu.

  Supa prilikom kontre na betl  - dešavalo se da neko da kontru i da , kada lider padne , kontraš supi 120 , a treći ništa. Na sajtovima je ustaljeno da kontraš supi 240 . Prilikom betla , supa je već dupla, dobro se sećam objašnjenja , dao si kontru uzeo si 5 , igra vredi 12, kontra duplo, zato se i supi 120. U srećna vremena dok se letovalo u Dalmaciji, jednom se desilo da kontraš supi 180 , a treći 60. Bilo bi dobro da podelite i vaša iskustva .
   I jedna glavolomka, kojom kartom biste krenuli ?
 Prvi ste u rukama imate  8 , 9,  J pik , A , K , 9 , 8 , 7 karon,  solo 9 tref,  solo 10 herc.
Kažete 2 , drugi dalje , treći 3 , moje tri , četiri , vi dalje. Lider kupuje  K , 9 herc , Igra trefa , ne pratim, drugi prati i kaže kontra, Lider kaže može .   Odakle polazite ?  ;-)  

                             
         





Kontra na betl - ko, gde , kada, kako , ZAŠTO ?

Ponovo betl, dve "ruke" igrane pod kontrom. Primeri iz partija, ništa izmišljeno , ali pokazuju da je kontra na betl , uglavnom , šansa da se lider lepo spusti bez supe. Prvo primer gde nema slike , ali pokušajte...
Prvi licitira  do 5 ! ,
Drugi  na 6 kupuje A herc i J pik...
 Moze,drugi pratilac - KONTRA,  na betl i treba da krene...
Treći ima  u kartama :8, 10, Q , A pik, 10, K karo, K tref,   J ,Q ,K  herc,
Prvi polazi 9 herc , treći nosi.
Sada posto je kontra pravilno je da odmah vuce solo kartu ALI taj solo K tref je u licitu 'saigraca',tu  pravi gresku(ispostavice se da ni K tref ne bi bio pametan) i vrati 1 herca da vidim sta  hoće kontraš, Kontraš  škarta K pik !
Znaci herc je 4-3-1,skart K pik govori sledece:
posto je A kod mene a tesko da je kontrašu i to solo karta jer bi imao igru 5.  znaci ima K i nesto ispod a to moze biti samo 9 osim ako ne škarta skarta K gde ima 7 .
Dalje zakljucuje da  nema(ne vidi) rusenje jer lider mozda cuva 7J pik a mozda i ne cuva.
Zbog prethodnog zakljucka ne vracam jos 1 herc(ili 10 pik) jer nisam siguran gde je pad i nije moje da jurim nejasno rusenje i pokusavam da predam kontrasu sa idejom da ako ON MISLI da je u piku pad(a tek on veze nema kako je mislio da srusi)neka probusi tom 9 pik i rusimo.
 Ima 2 mogucnosti da preda  igru ,karonom  iz 10  ili K tref. Plasim se da povuce karona,logicnije mu je da igra solo K tref.  Lider nema trefa i skartao pad.
  Došlo je do rasprave , kontraš pita zašto treći ne juri pad u pik. Baš taj , kontraš , rekao je saigraču tom kontrom , da ne dira ništa. KONTRA NA BETL ZNAČI , SIGURNO GA RUŠIM I ZNAM KAKO. Ovde to nije slučaj. Kontraš daje kontru " na osećaj" na umetnički dojam ili ko zna šta. Lepo , ali kada je dao kontru  , rekao je saigraču da ne pokušava ništa. Saigrač, ako pokuša nešto, može da bude i kriv ako lider prodje.
   Zašto treći ne prebroji pikove ? Prebrojao ih je , leder možda ima J , 7 , ali možda je i izbacio žandara , a ostavio solo A tref, ili Q, 8. Treći to ne može da zna , pojuri J pik , a lider baci A tref. Zamislite taj skandal. Jednostavno je , dao si kontru sam se je..vaj i traži pad, ne želim da budem u situaciji da zbog tvoje nebuloze idem u bulu. Mogao sam da oborim lidera, divno, ali ti si rekao da ga ti obaraš i zašto bih ja izišljao bilo šta.
  Da nije bilo kontre, treći bi siurno vukao herca  još jednom , i na drugog iškartanog pika , vuče pika 2 puta i lider pada. Dakle , umesto da lider bude 240 loš , biva dobar 240. Šast od 48 bula, ili 4 igre tref bez supe. Lepa kontra , nema šta.
  Drugi slučaj je i dokumentovan screenshootom .
   

Prvi igra , drugi kaže dalje , treći kaže igra betl.  Prvi pratilac - može , drugi pratilac - kontra.
Divota , prvi treba da krene kroz kontraša. Ima solo kartu , ali ta solo karta je A. 
 Hajde da ispratimo tok misli.  Nije baš mudro krenuti odatle, možda je solo K pad, a možda J 7, nije ni bitno. Treba da povučem solo i da me baš briga, razmišlja prvi, ali solo as, možda je to prolaz lideru. Osim toga, daje kontru na igru betl, znači ima neku sedmicu , a možda je i bez boje, ja imam šest karona i fale mi 9 i 10, 10 može da bude u licitaciji, a da je prijavio betl sa solo 9., kontraš nema boju , zato je valjda i dao kontru. 
  A ako krenem iz herca, pošto nemam boju , ako kontraš povuče trefa, kaširam A pik, i onda, verovatno , lider pada.  Posle svega , dolazi do zaključka da ima tri boje i da iz svake može da bude dobar polaz , ali da to može da bude i prolaz lideru. Odlučuje se za soluciju da kontraš daje kontru zato šro nema boju, polazi iz karona, i lider izbacuje A herc. Da li je kriv ?  Jeste. Data je kontra na betl , podji iz solo karte, ako je lideru pad K 7 u toj boji , niko ne može ništa da ti prigovori. Eh , tako bih pošao , možda , da nije kontre, ovako, ne ide da idem iz asa pik .
  Šta kontraš radi . daje kontru jer pretpostavlja da lider ima pad . lepo , ali lider može da ima i solo sedam herc , a petog asa pik i da ima uver . Pa šta, padnem i baš me briga. Nije tako, spušta se lider 28 bula bez supe, šta ako se bore za prvo ili 2 mesto.
    Na stranu to, da vidimo šta kontraš igra ako prvi krene iz solo asa pik. As pik i vrati herca. Kontraš pruzima. hoće li da povuče drugog herca, ili pika, ili će vratiti svoju solo kartu  - karona-
  Prvi je kriv, nije pošao iz solo karte na kontru na betl. Koliko igrača bi pošlo na kontru solo asom. Šta uopšte i znači kontra na igru betl? Prvi nije prijavio koja mu je igra, šta ako je igra herc, pik, možda i tref, prvi je , što da ne prijavi igru sa 4 damom tref i petim asom pik , recimo.
  Prvi je pogrešio , treba li mu suditi bulu ? Turnirska praksa kaže - da,, ali da li stvarno treba.
  Da rezimiramo, dve kontre na betl, oba puta lideri prošli, verovatno bi pali da nije bilo kontre..Ovde , umesto loš 280 , dobar 280 , 56 bula jedna ruka. Mnogo je , kumeeee....
  Jednom polaz iz solo siguran prolaz lidera, drugi put , možda pad. Kontra na betl, za "vadjenje" da , ali igrački, prilično nerazumno , na stranu što lider uvek može da bude suvi dvobojac i da ima uver betl.
               

уторак, 7. јул 2015.

BETL again ili DEEP problem

Ovaj tekst nastao je zahvaljujući igraču sa nadimkom DeepDrunk , počto je on tražio komentare za jednu kontru na betl i postavio sliku  drugog betla , na društvenoj mreži.
Da krenemo od onog dokumentovanog fotografijom.
                                 
Lider kupuje u licitaciji K herc i 9 tref. Prvi igra desni , a levi  je licitirao do 4 ( herc ) . Prvi polazi solo kartom , Q herc. Drugi bi trebalo da to preuzme asom , ali vidjen je K herc u licitaciji. Pošto je prvi izašao iz Q herc , onda mora da propusti. Igra ostaje kod desnog, i on može to da vidi na dva načina. " Pušta me , mora da nema neku boju, a ja imam 4 trefa, moguć je pad 4 as tref. A možda nije uzeo štih  jer je licitirao 4 verovatno ima 4 asa herc i obara ga , ako je sačuvao trećeg popa. Idem sitnim pikom , pa da vidimo."
         Možda vam se čini da će lider teško da ostavi trećeg K herc koji je vidjen, ali , često se dešava da lider ostavi vidjen pad , a ako je prvi , ume da krene i iz podvale , odnosno sitnom u toj boji , sa idejom neće vratiti , ubedjeni su da sam izbacio krupnu. 
Desni vraća 10 pik i levi  preuzima igru. On može da zaključi : pošao je iz solo , pa vraća najkraću, lider je , možda ostavio trećeg K herc , mora da se proveri. Polazi iz J herc , lider baca 7 , desni izbacuje K pik. Drugi pratilac vuče herca ponovo , lider baca asa karon , desni baca kralja tref. Dakle , desni ima 1 herca, 2 pika i sedam karata u trefu i karonu. Ne baca karona , to ne znači da je ta boja kraća , nego da u karonu ima 7 ili 8. Lider posle izbačenog asa karon ne spušta karte, ima i dalje pad. Dakle, lider ima 3 pika , dva herca i jednog je bacio , ima , verovatno tri karona , asa je odbacio, da ih ima četiri ne bi to odbacivao, a naročito ako ima 4 as  sa kraljem, jer bi tako samo pokazao gde mu je pad. Lider , verovatno ima u rukama još 2 karona i 2 trefa. Sedmicu tref vidi, desni je odbacio kralja tref, znači nema 8. To znači , ili da lider ima još tri trefa , 8,9 10 , a možda i asa . Levi  vuče pika , lider baca manjeg, desni odbacuje Q tref. Sada dolazimo do jednog javljanja koje nije spomenuto u prvom tekstu o betlu. Ako imate 2  u nekoj boji , bacate veću kartu , pa manju u toj boji. Ako imate tri bacate manju pa veću. Retke su situacije da neko treba da kašira 4 karte u nekoj boji , ali dešavaju se. Levi vuče pika ponovo, lider odgovara , desni baca J tref. Sada dolazimo do spomenutog javljanja. desni nije bacio manju pa veću, nego veću pa manju, a ima i treću, znači ima i četvrtog trefa, 9 ili 10 , a lider ima 8,9 ili 8 ,10. Zato je desni bacao veću  pa manju, ali kad ima  trećeg trefa, na osnovu njegovog javljanja zna se da ima i četvrtog . Levi je na potezu , u rukama ima još A herc, herca nema više niko sem njega, dva karona, lider je odbacio asa karo i sedmicu tref, ali zna da desni ( prvi ) ima još jednog trefa koji nije 8. Drugi vuče asa herc, lider izbacuje 9 tref, desni 10 tref i situacija je jasna. Drugi vuče 7 tref, lider baca 8 i pada jer desni više nema trefova. 
Neko će reći da je došlo do nepotrebnog komplikovanja, drugi je trebalo da vrati karona, desni preuzima , vuče drugi, pa treći put i lider pada. Lepo , ali desni polazi iz solo karte , u boji gde je kupljen kralj. Lider je mogao da ostavi kralja herc, mora da se proveri. Prilikom provere odbaciće jedan pad, možda ima asa tref, možda asa karon, možda oba , desni na osnovu 2 karona koje ima u rukama, karona bi igrao naslepo, a vidi dva potencijalna pada, jedan je K herc, drugi je u trefu gde je lider kupio 9 , a levi ima 7.
Šta bi bilo da je desni dao kontru. Pošao je iz solo karte, herc, levi mora da pusti. Desni pika , levi uzima i vuče herca, jednom se desni kašira , levi ponovo herca, kaširaju se i lider i desni. Levi počinje da misli da je već zabrljao, ali da proba da popravi vuče karona. Doći će do situacije da desni povuče trefa i levi baca solo 7 tef, nema više pada. Ovaj deo teksta je uvod u sledeći, gde će se analizirati jedna kontra na betl i šta znači kad kontraš kaže KONTRA , na betl. Vidimo da bi u ovoj ruci lider , verovatno prošao, jer kad pad nije treći  kralj herc, onda je ili karo ili tref. još lepše , ima solo kartu, sedam tref i daje direktan prolaz lideru kada je povuče želeći da preda igru kontrašu. KONTRA na betl znači obaram ga . U primeru koji smo ovde analizirali vidimo da levom ne pada ni na kraj pameti da lider ima as tref i karo. A i zašto bi ?




среда, 1. јул 2015.

Večite nedoumice

Ovaj tekst bavi se nekim situacijama koje se često dešavaju u partijama , ali postoje različita mišljenja šta treba da se radi u tim situacijama. Nije nam cilj da mi postavimo i odredimo neka pravila , nego da čujemo vaše mišljenje i da zajedničkim snagama pokušamo da dodjemo do nekog zaključka. Poželjno je da napišete svoje mišljenje , komentar i iskustva . Možda ,  jednoga dana , što bi rekli političari , postignemo i konsenzus.

 PIK POD REFOM  - Pisali smo o tome sa kojim kartama bi trebalo pratiti lidera kada je adut pik , a naročito ako dolazite na drugom mestu. Šta raditi u situaciji kada lider igra pika pod refom , da li su obavezna dva "sigurna štiha" ( top honera ). Pravilo kaže da se ne odigrava kada se igra za 4 bule. Dakle , nije pik u pitanju , nego odigravanje za četiri bule. Dokaz za to je što se " igra pik " igra normalno , jer je vrednost 6 bula.
  Kada lider igra pika pod refom većina igrača smatra da je to igra kao i bilo koja druga i da nema nikakvih posebnih zahteva za pratnju. Dakle , ako lider igra pika pod refom NIJE OBAVEZNO  da pratite sa dva asa, , asom i adutskim štihom , ili dva adutska štiha . Naravno , nećete pratiti sa tri treće dame , ali sa tim kartama ne biste pratili ni neku drugu igru. Jednostavno je , kada se pik igra pod refom , kontra nije obavezna . Ako ste već dali kontru , ne očekujte karte u rukama saigrača koje obično očekujete kada se igra pik.

POLAZ  POSLE LICITIRANJA DVA IGRAČA , KROZ SAIGRAČA -  vrlo često dodje do situacije da ste prvi , kažete dalje , pa ide dva , tri, moje tri , četiri , dalje.
                           


Lider kupuje 2 trefa u licitaciji , nije bitno koja recim J i 10. Bira igru  herc , na prvom mestu ste i kažete da ne pratite , drugi prati i kaže " zovem." E šta sad , stara škola kaže treba iz licitacije saigrača , dakle karon , ali ima i onoga , saigrač je zvao kad je video dva kupljena trefa , možda je na trefa i pošao , pa odustao, možda nema trefa , uopšte , a lider "navlači" jer je slabiji u hercu. Nije tu kraj mukama , vi treba da krenete , i u karonu i u trefu imate dve sitne . Baš ona situacija " sad se i babo češka po glavi. "
Hajde da pogledamo mogućnosti onoga koji igra prvi :
1) U rukama ima 4 pika , i po 2 karona, trefa i herca. Najjači je u piku , u karonu imate duplu damu u trefu dve sitne karte. Kec pik, pa šta bude. Ovim polazom sigurno obarate jednog, ali ne znate koga. Zamislite , onaj što vas je pozvao , seče baš prvog pika .
   Jednostavno , imate situaciju gde idete na sreću , a ne na neki rezon.
  Pisac ovih redova bi krenuo iz krupnijeg karona , ali to nikako ne znači da je to neko pravilo , ili da tako mora da bude. Ideja je da lider , verovatno , pored licitacije saigrača i vaša dva karona , nema više od duplog kralja . Da je saigrač dao kontru , pošao bih iz trefa . Ideja mi je da mi tom kontrom saigrač kaže da lider nije ništa kupio i da , verovatno ima A, K tref , ali to je samo jedno vidjenje situacije. Ako lider vrati rekontru, pošao bih iz pika, ideja, čim vraća rekontru, očekuje polaz karon ili tref i tp mu odgovara. Ali ...
 Ponavljam , ovo je jedno mišljenje i bilo bi poželjno da napišete šta vi mislite o ovome. Možda, samo možda, jednog dana donesemo i neki zaključak koji bi mogao da postane pravilo.
   Lakše je ako u jednoj od ove dve boje imate solo kartu, onda polazite iz one koja nije solo, ali ni to nije ništa sigurno , samo je logično.
  A šta ako imate solo aduta , i to K ili Q ?
 Nastavičemo , a očekujemo i vaše savete, primedbe , sugestije i komentare ...